Onihomikoza – sve šta treba da znamo o gljivičnim infekcijama nokta
Onihomikoza je gljivična infekcija nokatne ploče, ležišta nokta ili matriksa nokta koja čini jednu trećinu svih gljivičnih bolesti kože i njenih adneksa i ujedno polovinu svih obolenja nokta.
Oko 90% slučajeva onihomikoze uzrokuju dermatofiti, tj. gljive roda Trichophyton, ređe Epidermophyton (tinea unguium). Preostali slučajevi uzrokovani su kvasnicama (Candida) i nedermatofitnim plesnima (npr. Scopulariopsis, Fusarium, Aspergillus, Alternaria).

Incidencija bolesti je mnogo veća od zabeležene
Smatra se da je učestalost bolesti mnogo veća od uobičajeno zabeleženih 2–8%, od čega je zastupljenost među stanovništvom u Evropi 23%.
Promene načina života i navika današnjeg stanovništva kao što su nošenje zatvorene obuće, izloženost vlažnim i nedovoljno dezinfikovanim površinama u sportskim objektima, kao i rasprostranjenost različitih rodova gljivica uveliko su doprineli porastu učestalosti gljivičnih bolesti noktiju u svetu.
Faktori rizika
- postojanje gljivične infekcije kože stopala (tinea pedis)
- od ranije postojeća distrofija nokta
- starija životna dob
- imunosupresivna stanja
- periferna vaskularna bolest
- periferna neuropatija, najčešće u sklopu šećerne bolesti
- hiperhidroza – prekomerno znojenje
- psorijaza
- trauma i deformacija stopala
Nošenje zatvorene obuće i čarapa koje onemogućavaju kruženje vazduha unutar obuće i doprinose pojačanom znojenju stopala uzrokuje stvaranje vlažne sredine koja pogoduje nastanku i širenju gljivičnih bolesti, što se događa i u kontaktu sa raznim vlažnim površinama, npr. bazeni, svlačionice, strunjače.
U današnje vreme sa porastom trenda izlivanja veštačkih noktiju ili takozvanim trajnim lakiranjem, ''geliranjem'', raste učestalost dermatomikoza u mlađoj ženskoj populaciji.
Nokti prstiju stopala su češće zahvaćeni od noktiju ruku
To je zbog njihovog sporijeg rasta, smanjenog snabdevanja krvlju kao i česte tamne i vlažne okoline. Bolest najčešće počinje na slobodnom rubu nokta i njegovim bočnim delovima kao belkaste ili žućkaste mrlje koje se šire prema bazi nokta. Kasnije se mogu pojaviti odvajanje nokatne ploče, tzv. oniholiza, i subungvalna hiperkeratoza koja uzrokuje najpre zadebljanje nokta a na kraju njegovo uništavanje i mrvljenje.
Onihomikoza i njene posledice – više od estetskog problema
Dermatomikoza nije samo estetski problem koji mnogo opterećuje pacijente, smanjuje samopouzdanje, uzrokuje stid, promene svakodnevnih navika, pa čak i strah od pojavljivanja u društvu zbog ponekad izrazite deformacije nokta.
Povremeno zbog ograničenja kretanja kao rezultata izrazitog zadebljanja nokatne ploče i bolova onihomikoza može posredno da dovede do pogoršanja periferne cirkulacije i posledično venske staze i dijabetičkog stopala.
Olakšan je i razvoj bakterijske infekcije jer je nelečena onihomikoza stalan izvor infekcije. Gljivična infekcija može da se proširi sa nokta na druge delove tela i uzrokuje bolest kod druge osobe.
Lečenje onihomikoze je pravi izazov
Budući da su gljivične infekcije uzročnik tek polovine distrofija nokta, potvrda gljivične bolesti je veoma bitna jer u protivnom, ako bolesnik nema onihomikozu, izbegavamo dugotrajna i neuspešna lečenja antimikoticima.
Kod ranog prepoznavanja infekcije i zahvaćenosti manje površine nokatne ploče jednog ili nekoliko prstiju intenzivna terapija lokalnim antimikoticima, često uz hemijsku ablaciju nokatne ploče keratoliticima, pokazala se efikasnom kod redovne i dugotrajne primene.
Na tržištu postoji veliki broj medicinskih sredstava za lokalno samolečenje onihomikoza kod kojih je čest mehanizam delovanja usporavanje rasta i razmnožavanja gljivica zbog snižavanja pH u noktu. U kiseloj okolini gljivični enzimi keratinaze ne mogu razgraditi keratin kao glavni izvor hranljivih materija, a posledica je sprečavanje rasta i razmnožavanja gljivica. U lokalne oblike lečenja ubrajaju se takođe terapija laserom, fotodinamska terapija i hirurška terapija.
Kod uznapredovale ili raširene onihomikoze lečenje se danas naročito zasniva na sistemskoj terapiji, bez lokalne terapije ili u kombinaciji sa lokalnom terapijom. Sistemska terapija je izbor lečenja nakon što se ranije isprobana lokalna terapija pokazala neefikasnom, ako je zahvaćeno više od 50% površine distalnog dela nokatne ploče, zahvaćen matriks nokta ili je zahvaćeno više noktiju.
Da bi poboljšali učinak terapije i ograničili recidive, pacijenti ne smeju da koriste tuđe peškire, čarape ili obuću, treba da seku nokte na kratko, održavaju nokte i kožu stopala suvima, ali hidriranima, da nose upijajuće pamučne čarape koje se peru na temperaturi ≥ 60 °C, koriste natikače u javnim tuševima, bazenima i garderobama, dezinfikuju pribor za nokte pre upotrebe, upotrebljavaju prašak ili sprejeve protiv gljivica za obuću, kao i da rade na održavanju zdravlja i kontroli hroničnih bolesti.
Zaključak: ako postoji sumnja na onihomikozu, preporučuje se rano postavljanje dijagnoze i lečenje sa ciljem rešavanja infekcije i ponovnog rasta zdravoga nokta. Ako dovoljno rano započnemo lečenje, svakodnevnom primenom lokalnih preparata tokom 6–12 meseci onihomikozu možemo uspešno da lečimo i time sprečimo dalje širenje infekcije na druge delove tela ili druge osobe i da sprečimo potrebu za uvođenjem sistemskih lekova.
Izvori:
- Westerberg DP, Voyack MJ. Onychomycosis: Current trends in diagnosis and treatment. Am Fam Physician. 2013;88:762-70.
- Taheri A, Davis SA, Huang KE, Feldman SR. Onychomycosis treatment in the United States. Cutis. 2015;95:E15-21
- Gold LFS and Rosen T. Onychomycosis: Diagnosis, treatment, and prevention strategies. Dermatology News. 2016:2-15.
- Kreijkamp-Kaspers S, Hawke KL, van Driel ML. Oral Medications to Treat Toenail. Fungal Infection. JAMA. 2018;319:397-398.
- Drago L, Micali G, Papini M, Piraccini BM, Veraldi S. Management of mycoses in daily practice. G Ital Dermatol Venereol. 2017;152:642-650.
- Sleven R, Lanckacker E, Delputte P, Maes L, Cos P. Evaluation of topical antifungal products in an in vitro onychomycosis model. Mycoses. 2016;59:327-30.
- https://www.aad.org/public/diseases/contagious-skin-diseases/nail-fungus#prevent, pristupljeno 13. 2. 2020